„Książka to mędrzec łagodny i pełen słodyczy,
który puste życie napełnia światłem,
a puste serca wzruszeniem.”
Kornel Makuszyński
ŚWIATOWY DZIEŃ KSIĄŻKI I PRAW AUTORSKICH
Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich to uroczystość obchodzona w ponad 100 krajach na całym świecie! To święto autorów, ilustratorów, wydawców, książek, Czytelników i czytelnictwa. Tego dnia odbywa się mnóstwo wydarzeń związanych z czytaniem, spotkań z pisarzami, a dla wielbicieli książek księgarnie przygotowują rozmaite akcje promocyjne.
Godziny otwarcia biblioteki

Poniedziałek – 8:00 – 15.10
Wtorek – 8:20 -8:55, 9:40 – 13:55
Środa – 7:45 – 13:55
Czwartek – 8:00 – 8:45, 9:20 – 13:55
Piątek – 7:45 – 14:45

Przypominamy, że względów bezpieczeństwa w bibliotece może przebywać jednocześnie
2 uczniów.
Drodzy Uczniowie! Drodzy Rodzice! Biblioteka szkolna oficjalnie jest zamknięta. Jednak nie zapominam o czytelnikach i zamieszczam trochę pomysłów na spędzenie czasu w domu, propozycji jak się bawić i uczyć. Dla wszystkich, którzy lubią czytać polecam:
  • https://lektury.gov.pl/ – portal internetowy zawierający większość szkolnych lektur,
  • https://wolnelektury.pl/- biblioteka czynna 24 godziny na dobę, której zasoby są dostępne całkowicie za darmo,
  • https://calapolskaczytadzieciom.pl – strona poświęcona kampanii społecznej, promuje wartościowa literaturę dla dzieci i młodzieży, prowadzi programy edukacyjne dla rodziców, nauczycieli i uczniów,
Pomysły i ciekawe materiały edukacyjne w formie zabawy znajdziecie na stronie https://czasdzieci.pl/slask/.
Czytelnicy klas młodszych!

Kochani czytelnicy z klas 1-3!

Biblioteka Szkolna Zdalna wita Was ponownie!
Zachęcam Was Drodzy Uczniowie do obejrzenia filmu edukacyjnego o zwyczajach świątecznych
Tradycyjne obyczaje świąteczne WIGILIA - tradycja Boże Narodzenie













Skąd się wziął św. Mikołaj?

Najczęściej widać go 6 grudnia. To dzień, który ma w sobie coś tajemniczego. Wtedy bowiem przychodzi do ludzi św. Mikołaj.

Gdy zbliża się 6 grudnia, sklepy prześcigają się w ofertach. Właśnie wtedy jest mnóstwo promocji, a supermarkety zwiększają swoje zyski o sto procent albo więcej. Mikołajki obrastają coraz bardziej komercją i mało kto pamięta, skąd wzięła się tradycja wręczania upominków w tym dniu, i kim tak naprawdę był św. Mikołaj.


Czytaj więcej w artykule do pobrania poniżej:

Narodowe Święto Niepodległości
to dla Polaków jedno z najważniejszych świąt państwowych.
Po 123 latach zaborów
– niewoli naznaczonej walką,
cierpieniem i wysiłkiem
wielu pokoleń Polek i Polaków
– nasz kraj odzyskał suwerenność. 

Podczas dorocznych obchodów 11 listopada
czcimy pamięć tych, którym zawdzięczamy własne państwo,
którym udało się podnieść kraj
z ogromnych zniszczeń I wojny światowej,
stworzyć warunki rozwoju ekonomicznego,
modernizacji gospodarczej i cywilizacyjnej.

Jeże nawet nie wiedzą, że mają swoje święto.

Nie wiedzą, że

10 listopada obchodzimy Dzień Jeża,

bo wtedy śpią już zwinięte w ciasny kłębuszek
w swoim gnieździe z liści i trawy, ukrytym wśród gałęzi na ziemi.


Międzynarodowy Dzień Pisania Listów

Światowy Dzień Poczty i Znaczka Pocztowego



Równocześnie ze świętem „Dzień Znaczka” 9 października jest także obchodzony jako ŚWIATOWY DZIEŃ POCZTY połączony z MIĘDZYNARODOWYM DNIEM PISANIA LISTÓW, który obchodzony jest od 1953 roku. Międzynarodowy Dzień Pisania Listów (dawniej Tydzień) z początku był walką o pokój, która z czasem przekształciła się w niesienie uśmiechu dzieciom ciężko chorym i leżącym w szpitalach. Wymiana listownej korespondencji miała być pozytywnym elementem szarej codzienności oraz miała przypominać wszystkim ludziom o tym, jak ważną rolę odegrała poczta w rozwoju gospodarczo-społecznym w wielu krajach. Idea ta przyjęła się i rozpostarła na cały świat. Szesnaście lat po tym jak ustanowiono Tydzień Pisania Listów jako międzynarodowy, wymyślono alby ustanowić również Światowy Dzień Poczty i Znaczka Pocztowego, a na datę tego święta idealnie odpowiadał 9 października. W Polsce Dzień Pisania Listów obchodzony jest od 2009 roku. Wielką skalę tego przedsięwzięcia rozpoczęła organizacja charytatywna Marzycielska Poczta. Celem tej akcji jest wysyłanie listów, kartek i upominków do chorych dzieci przez cały rok – nie tylko przez jeden tydzień w październiku. Angażują się w tę akcję znane osoby i wielkie organizacje, aby nieść bezinteresowną pomoc dzieciom, również finansową. Nie trzeba jednak być sławą, gdyż udział w pisaniu listów może wziąć każdy.


„Jaka wielka siła tkwi w dobroci. Można nią odmienić człowieka.”
Kilka słów o Janinie Porazińskiej, autorce popularnych utworów dla dzieci

(janinaporaziska.doc)



















4 września przypada 211. rocznica
urodzin Juliusza Słowackiego,
czołowego przedstawiciela romantyzmu,
autora „Balladyny”.
Narodowe Czytanie 2020
Balladyna Juliusza Słowackiego
lekturą dziewiątej odsłony
Narodowego Czytania
OGŁOSZENIE
Od dnia 25 maja
biblioteka szkolna będzie czynna we
wtorki i czwartki w godzinach od 9.00-11.00.
Zapraszamy do zwrotu wypożyczonych pozycji z zachowaniem reżimu sanitarnego.










Nasz papież… 100 rocznica urodzin Jana Pawła II

Jan Paweł II w czasie swojej ponad-26-letniej posługi ogłosił 14 encyklik, 14 adhortacji, 11 konstytucji apostolskich, 43 listy apostolskie; zwołał dziewięć konsystorzy; odbył 104 apostolskie podróże zagraniczne; mianował 232 kardynałów (łącznie z ogłoszonymi 28 września 2003 r.), w tym 10 Polaków; kanonizował 482 błogosławionych (w tym 9 Polaków oraz dwóch związanych z Polską); beatyfikował 1318 osób (w tym 154 Polaków). 18 maja 2020 r. przypada 100 rocznica urodzin największa z rodu Polaków.

Zapraszamy do obejrzenia filmu biograficznego
„Karola Wojtyła – Jan Paweł II”, który znajduje się pod linkiem https://www.youtube.com/watch?v=OpCZaa5iHJo
Tydzień Bibliotek!!!
Tydzień Bibliotek –to ogólnopolska akcja promowania czytelnictwa, bibliotek i bibliotekarzy, organizowana
od 17 lat przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich. Akcja odbywa się zawsze w maju, a imprezy rozpoczynają się 8 maja – w Dniu Bibliotekarza.
Mimo że nie spotkamy się w bibliotece, tydzień bibliotek trwa. Pamiętajmy że książkom towarzyszą emocje. Gdy czytamy to uśmiechamy się , smucimy, myślimy, uczymy się, nawet czasem płaczemy. Zaglądajcie na tę stronę. Będzie ciekawy Tydzień bibliotek online.
14.05.2020- Tydzień bibliotek trwa
Witam Was w kolejny majowy dzień. Tegoroczny Tydzień Bibliotek jest obchodzony wyłącznie online. Hasłem przewodnim dla wszystkich działań jest : "Zasmakuj w bibliotece" . Oczywiście w bibliotece smakować mogą najlepiej książki.
Często już tytuł książki powoduje że czytanie będzie "smaczne". Tak jest w przypadku znanej Wam lektury : "Charlie i fabryka czekolady"- Najbardziej smakowita książka na świecie Charlie znajduje Złoty Kupon – bilet wstępu do fabryki czekolady Willy’ego Wonki. To najprawdziwsza magiczna kraina! Po rzece czekolady pływa się tam landrynkową łodzią. Wszystkie rośliny są zrobione ze słodyczy, a niekończące się batoniki można wyciągać z telewizora. Na koniec wycieczki Charliego czeka niespodzianka, o jakiej nawet mu się nie śniło!
Nie zwlekaj zasmakuj w tej książce. Możecie polecić innym swoje propozycje smakowitego czytania. Czekam na tytuły w komentarzach lub pocztą elektroniczną na adres
beata.kusmierz@o2.pl



















Trochę bajek specjalnie dla Was
Wszystkie bajki ze strony:

„Książki – okręty myśli
żeglujące po oceanach czasu,
troskliwie niosące swój drogocenny ładunek z pokolenia w pokolenie”.

                                                     Francis Bacon
 Pod poniższym linkiem znajdziecie informacje na temat historii książek, pisma i bibliotek

Rok 2020 –
Rokiem św. Jana Pawła II

Senat przyjął uchwałę ustanawiającą rok 2020 Rokiem Świętego Jana Pawła II. W uchwale napisano m.in., że papież „głosił cywilizację życia, przeciwstawiając ją cywilizacji śmierci” oraz, że „stał się orędownikiem dialogu między wyznawcami wszystkich religii”. Uchwała przypomina, że „18 maja 1920 r. urodził się w Wadowicach Karol Wojtyła – metropolita krakowski, kardynał, Ojciec Święty, św. Jan Paweł II”. Papież Polak zajmuje szczególne miejsce w naszej historii. Wychowany w polskiej pobożności, oddany Matce Bożej, był świadom pragnień swojego narodu, znał jego przeszłość i niezbywalne potrzeby: „Wszędzie podkreślam moje polskie pochodzenie – trudno inaczej! – mówił – (…) zabrałem ze sobą całą polską historię, kulturę, doświadczenie, język (…) to dziedzictwo stale pozwala mi otwierać się na wielorakie bogactwo ludów i narodów we wspólnocie powszechnego Kościoła” – głosi uchwała.
Gazetka w bibliotece szkolnej

























Nowy numer gazetki szkolnej „Wykrzyknik”
W styczniu ukazał się nowy numer gazetki szkolnej „Wykrzyknik”. Można w nim przeczytać, m. in. o: - Zapustach, czyli polskim karnawale - święcie Matki Bożej Gromnicznej - obchodach 75 rocznicy wyzwolenia obozu koncentracyjnego
w Auschwitz – Birkenau - świętej Agacie – patronce kominiarzy, ludwisarzy i pielęgniarek - walentynkach - działaniach Szkolnego Koła PCK - językowych zawiłościach.
Ponadto w „Wykrzykniczku”, czyli Kąciku uczniów najmłodszych czytelnicy odnajdą informacje o święcie Babci i Dziadka , poznają przysłowia związane ze styczniem, a także dowiedzą się skąd wzięła się nazwa „kalendarz”.
Zapraszamy do lektury naszej gazetki!


























MĄDRZE RAZEM W DOMU
Biblioteka szkolna poleca stronę internetową:


na której zamieszczone są pomysły dla rodziców i edukatorów jak spędzić pożytecznie i kreatywnie z dziećmi czas.
Propozycje kierowane przez Fundację ABCXXI- Cala Polska czyta dzieciom pomogą w lepszym wychowaniu dzieci oraz ich rozumieniu. Przeznaczone są dla dzieci w różnym wieku: niemowlęcym, przedszkolnym, jak też i dla młodzieży szkolnej. Fundacja realizując różne projekty i programy edukacyjne propaguje czytelnictwo promując bardzo wartościowe książki podnoszące poziom wiedzy i kultury oraz wspierające zdrowie emocjonalne dziecka. Fundacja jest organizatorem różnych kampanii, m.in. „Cała Polska Czyta dzieciom” a także prowadzi Kluby Czytających Rodzin.
Ebooki to nowoczesne książki.
Warto z nich korzystać… W obecnym czasie, kiedy biblioteka szkolna nie może udostępniać swoich zbiorów Czytelnikom, istnieje możliwość skorzystanie z bogatych zasobów bibliotek cyfrowych i innych źródeł darmowych ebooków.
Poniżej w linku do pobrania znajdziecie ich adresy.
Zwyczaje wielkanocne
Zebraliśmy dla Was najważniejsze informacje dotyczące zwyczajów wielkanocnych. W wolnej chwili zapoznajcie się z nimi. Podtrzymywanie tradycji i kultywowanie zwyczajów jest bardzo ważne. One określają naszą tożsamość
narodową i kulturową.

W wolnym czasie obejrzyjcie filmik o „pisaniu” pisanek. "pisanie" pisanek
Godziny otwarcia biblioteki szkolnej
Poniedziałek 7:45 – 12: 55, 13: 40 – 14: 40
Wtorek 7: 45 – 12: 55, 13: 40 – 14: 40
Środa 7: 45 – 14: 45
Czwartek 7: 45 – 8: 55, 9: 40 – 13: 40
Piątek 7: 45 – 13: 40


Stan czytelnictwa

W styczniu uczniowie naszej szkoły wypożyczyli łącznie 189 książek.
Najaktywniejszymi czytelnikami okazali się uczniowie klas:
0 – 33 książki,
I a – 32 książki 
VI c – 19 książek.
„Książka jest przyjacielem,
który nigdy nie oszukuje.”
Tristan Bernard
Ta strona może korzystać z Cookies.
Ta strona może wykorzystywać pliki Cookies, dzięki którym może działać lepiej. W każdej chwili możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach swojej przeglądarki. Korzystając z naszego serwisu, zgadzasz się na użycie plików Cookies.

OK, rozumiem lub Więcej Informacji
Informacja o Cookies
Ta strona może wykorzystywać pliki Cookies, dzięki którym może działać lepiej. W każdej chwili możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach swojej przeglądarki. Korzystając z naszego serwisu, zgadzasz się na użycie plików Cookies.
OK, rozumiem